Program wychowawczy

Programy

Program "Z potrzebami za pan brat", to nasz program autorski, w którym opisujemy wdrażane przez nas reguły i zasady funkcjonowania w grupie i w przedszkolu. Program opracowany został z myślą o profilaktyce wobec zachowań agresywnych. Służy nauczeniu się przez dzieci, właściwego reagowania w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Jego zaletami są:

- rozwijanie u dzieci umiejętności poszanowania siebie i innych,
- spojrzenie na konfliktowe sytuacje „oczami drugiej osoby”,
- kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów poprzez rozmowę,
- kontrolowanie emocji,
- dostrzeganie pozytywnych zachowań,
- jednolite zasady dla całego przedszkola.

Bardzo ważnym etapem w pracy z grupą jest spisanie kontraktu dotyczącego bezpiecznej zabawy na terenie przedszkola. Ustalamy zasady, do których przyporządkowywane są symbole. Każda pozytywna zmiana zostaje dostrzeżona.

CELE OGÓLNE

Wyposażenie dzieci w umiejętności prawidłowego współżycia i współdziałania z innymi poprzez realizowanie zasad panujących w grupach przedszkolnych

CELE SZCZEGÓŁOWE

1. Ujednolicenie oddziaływań wychowawczych - integracja nauczycieli i rodziców w realizacji celów wychowawczych.
2. Kształtowanie odpowiedniej postawy dziecka poprzez pozytywną motywację:
-pochwała,
-wzmacnianie zachowań pozytywnych.
3. Nabycie umiejętności samodzielnego rozwiązywania sytuacji trudnych.

SCHEMAT REALIZACJI ZAŁOŻEŃ PROGRAMU

Wprowadzania i utrwalanie zasad w grupie w formie symbolicznych piktogramów umieszczonych w widocznych miejscach na sali.

Zainteresowani rodzice mogą otrzymać mini zestaw zasad do realizacji w domu (po uzgodnieniu w sekretariacie).

Piktogramy